Görsel Sanatlar

Sanat, bireysel açıdan duyguların, düşüncelerin, hayallerin, yaratıcı çabaların ve insanın kendini gerçekleştirmesinin bir aracı; toplumları kaynaştırmada bütünleyici yönü ile önemli bir kültür dinamiğidir.

Amaçları

Irmak İlkokulunda sanat eğitimi, bireye çağdaş yaşama ve özgür düşünme olanağı kazandırır. Toplum için birbirini anlayan, eleştiren ve birbirine saygı duyan insanların yetiştirilmesine imkân sağlar. Kültürlerin anlaşılmasının önemini, kendi kültürümüze sahip çıkma, onu yaşatma ve gelecek kuşaklara aktarmada etkin bir rol üstlenir.

Bölüm Hedefleri

Irmak İlkokulunda Görsel Sanatlar dersi, öğrencilerin farklı algı, bilgi ve sezgilerini iki ve üç boyutlu çalışmalar ile bireysel farklılıkları, kendilerine özgü algılama ve anlamlandırma içinde gelişim basamakları göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır.
Geleceğin aydın kuşaklarını yetiştirmeyi hedefleyen okulumuzda;

• Öğrenciye görsel sanatlar sevgisi ve bunu davranış biçimi haline getirebilme yeterliliği kazandıran,
• Kendini ifade edebilmede estetik değerlerden yararlanabilen,
• Kullandığı tekniklerin dışında yeni teknikler arama isteği ve cesareti kazandıran,
• Çıkacak sorunlara çözümler üretebilme becerisi ve güveni kazandıran öğrenciler yetiştirmek hedeflenmektedir.

GEZİLER Okulumuzda sanat eğitimi programları hazırlanırken derslerimizi destekleyen sanat etkinliklerine yoğun bir şekilde yer verilmektedir. Bu etkinliklerin en önemli kısmını sanatsal geziler oluşturmaktadır. Sanat müzeleri, İstanbul Bienali, sanat galerileri ve sanat atölyelerine düzenlenen gezilerde öğrencilerimizin, sanat eserlerini yakından görerek tanımalarına, bu eserlerin özgünlüğünü, görsel algılama deneyimini yerinde ve ilk elden görerek yaşamalarına olanak sağlanmaktadır.
Avrupa'nın birçok kentinde yapılan ve çeşitli sanat dallarını içeren festivallerin bir benzerini İstanbul'da gerçekleştiren İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın etkinliklerine katılarak kendi kültürümüze ve diğer kültürlere duyarlı olmanın gereğini göstermekteyiz. Grafik Sanatlar Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi, Pera, İstanbul Modern Sanat Müzesi'ne yaptığımız gezilerde sanat dünyasını keşfetmekte, geçmişten günümüze gelen sanatçıları çalışmalarını sergiler çerçevesinde görüp tanımaktayız.
Çevre sanat galerilerine düzenlenen gezilerde sanatı, sanatçıyı ve sanat kültürümüzü tanıtarak öğrencilerin bu kavramları yaparak ve yaşayarak öğrenmelerini sağlamaktayız.

ATÖLYE ÇALIŞMALARI

Her yaş seviyesine uygun olarak sanatçılarla buluşma imkânı sağlayan etkinliklerimizde öğrencilerimiz sanatçıları daha yakından tanıyarak kendi bakış açılarını geliştirici çalışmalar yapmaktadır.

PROJELER- YARIŞMALAR

Görsel Sanatlar Dersini destekleyen, geliştiren ve öğrencilerimizi farklı etkinliklerle buluşturan yarışma ve proje çalışmaları yapılmaktadır. Aynı zamanda okulumuzda da her yaş grubundan öğrencilerimizle etkinlikler düzenleyerek sanatsal bilinci arttıran, farklı bakış açıları kazandıran etkinlikler düzenlenmektedir.Bu sayfa 15.6.2017 11:21:50 tarihinde güncellenmiş ve 1505 defa ziyaret edilmiştir.

ETKİNLİKLER

BAŞVURU FORMLARI

Aşağıdaki formları doldurarak istediğiniz konuda bize ulaşabilirsiniz.

IRMAK OKULLARI

  • Cemil Topuzlu Caddesi No:100 Caddebostan P.K. 34728 Kadıköy - ISTANBUL
  • Anaokulu Direk Hat : 0 (530) 173 00 12
  • Telefon : 0 (216) 411 39 23 - 24 - 25
  • Faks : 0 (216) 411 39 26
  • E-Posta : ogrenci.isleri@irmak.k12.tr
  • Yerleşke Planı için tıklayınız
Yandex.Metrica