75. Yılında "Kürk Mantolu Madonna" Temalı Fotoğraf Yarışması

 

Sabahattin Ali’nin yazdığı, Türk edebiyatının en güçlü yapıtlarından biri olan bu ölümsüz eserin, 18 Aralık 1940 - 8 Şubat 1941 tarihleri arasında Hakikat gazetesinde “Büyük Hikâye” başlığı ile tefrika edilişinin üzerinden 78, 1943 yılında kitap olarak yayımlanışının üzerinden ise 75 yıl geçti.

 

Buna karşın 2010 yılından itibaren Türkiye’nin çok satan kitaplar listesinde en üst sırada yer alan Kürk Mantolu Madonna sadece Türkiye’de değil, dünyada da özel bir ilgi gördü. Türkiye’deki satış rakamları bir milyona yaklaşan roman, 2017 itibarıyla 20’den fazla ülkede yayımlandı ve Penguin Classics dizisinde yer aldı. Dolayısıyla öğrencilerimize okuma aşkını, sanatın birleştirici gücünü aşılamaya çalışırken böylesi nadide bir eser, bizim için seçilebilecek kitaplar arasında öncelikli hale geldi.

 

Irmak Okulları Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü olarak bu çalışmayla ortaöğretim seviyesindeki gençlerin, sanat dalları aslında bir bütünlük oluşturduğunu fark etmelerini; sanatçının düşüncelerini dışa vurum aracı olarak kullandığı sözün yerine, kendi görüş, anlayış ve üsluplarınca söz konusu romandan yola çıkan bir pasajı, bir cümleyi görünür kılmalarını yani edebi anlatının onlara verdiğini, gördüklerini göstermelerini bekliyoruz.

 

YARIŞMAYA KATILIM FORMUNA ulaşmak için tıklayınız

K.M.M ŞARTNAME ulaşmak için tıklayınız

Irmak Okulları "Kürk Mantolu Madonna" Temalı Öğrenci Çalışmalarına ulaşmak için tıklayınız

 

 

SEÇİÇİ KURUL

 

PROF. DR. FİLİZ ALİ

Piyanist ve müzikbilimci ve yazar… 
Sabahattin Ali'nin kızıdır.
Ankara Devlet Konservatuarı Piyano Bölümünü bitiren sanatçı Ferhunde Erkin’in sınıfından 1958 yılında mezun oldu. ABD'de çalışabilmek için Fulbright bursu kazandı. Boston, Massachusetts’te David Barnett’le öğrenim gördüğü New England Conservatory of Music’te (Yeni İngiltere Müzik Konservatuarı) ve New York'taki Mannes College of Music’te (Mannes Müzik Koleji) Frank Sheridan’la çalıştı. 1962 – 65 yılları arasında piyanist Greta Gilmartin ile “Piyano ikilisi” ve 1970 – 80 yılları arasında soprano Karin Görgün ile “Lied” resitalleri verdi ve aynı dönemlerde müzik eksenli radyo programları yaptı. Ankara Devlet Konservatuarı, Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü ve MSÜ Devlet Konservatuarı’nda piyano ve korrepetisyon dersleri veren Filiz Ali, Bülent Arel ve Faruk Güvenç’in özendirmesiyle müzik eleştirisine yöneldi. Cumhuriyet, Hürriyet, Yeni Yüzyıl ve Radikal gazeteleri için müzik eleştirmenliği yaptı. 1989 – 92 yılları arasında Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nun Genel Sanat Yönetmenliğini ve 1990 – 2005 yılları arasında da Mimar Sinan Üniversitesi Müzikoloji Bölümü Başkanlığını yürüttü.
“Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi”nin kurucusu ve direktörü olan Filiz Ali, zamanının büyük bölümünü Ayvalık’taki akademiye ayırıyor ve bir yandan da Sabancı Üniversitesinde haftada bir gün “Müziğin Baş Eserleri” adlı dersi veriyor. 
Filiz Ali’nin, müzik ve müzisyenlerle ilgili yazdığı çok sayıda kitabın yanı sıra, babası Sabahattin Ali’yle anılarını ve yazışmaları harmanladığı “Filiz Hiç Üzülmesin” ve anılarını kaleme aldığı “Yok Bi’şey, Acımadı Ki...” adlı kitapları var.
 

 

İSA ÇELİK

Fotoğraf sanatçısı, grafiker, yazar…
Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, İşletme İktisadı Bölümünü bitirdi. 1958 yılında fotoğrafa başladı. Sanatsal bir eylem olarak yaptığı fotoğraf çalışmalarının yanı sıra; bilim, kültür ve sanat insanlarının portre fotoğrafları ile Anadolu uygarlıkları üzerine fotoğraflar çekti. 1973 yılında “İnsan” adlı ilk fotoğraf sergisinden bu yana, yüz kadar kişisel sergi açtı. Fotoğraf sanatçılığının yanı sıra, çok sayıda afiş ve poster ve kitap, plak, kaset ve CD kapağı hazırladı; tiyatro oyunlarına dia projeksiyon uygulamaları yaptı. 
Edebiyat başta olmak üzere, diğer sanatlara da çok yakın duran ve yapıtlarında ağırlıklı olarak “insan” konusunu işleyen sanatçının; Nazım Hikmet Foto-Grafik Çalışmalar Albümü, Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi, El sanatları, Osmanlı’dan Bugüne Türk Fransız İlişkileri, Nevşehir, Türk Fotografçıları Kütüphanesi Dizisi’nden çıkan İsa Çelik Fotoğraf Albümü, Dur Gitme (öykü), Naldöken (öykü), Ağaçtan İnsana Zeytin Anıtları adlarıyla yayınlanmış dokuz kitabı vardır. 
UNESCO’ya bağlı, Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu FIAP’ın “Artist of FIAP” (AFIAP) unvanına sahip olan İsa Çelik’in fotoğrafları uluslararası sergi, yarışma ve bienallerde yer aldı. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Adana Altın Koza Film Festivali ve Ankara Film Festivali Seçici Kurul Üyelikleri yapan Çelik, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Temel Fotoğrafçılık (Basics of Photography) dersleri verdi. Görsel Sanatçılar Derneği (GSD) Başkanlığı, Perde ve Sahne Sanatçıları Sendikası (PERSAİŞ) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Mimar Sinan Üniversitesi’ne bağlı Fotoğraf Enstitüsünün kuruluşunda Danışma Kurulu Üyeliği yaptı. Aralarında Profesyonel Tanıtım Fotoğrafçıları Derneği (PFTD), Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (UMAG) olmak üzere, birçok dernekte üyeliği olan Çelik, İFSAK Onur Üyesi’dir. 
“Sabah Yıldızı Sabahattin Ali” belgeselinin fikir babası ve danışmanı olan İsa Çelik, 2010 yılında, Sabahattin Ali’nin öldürüldüğü ormanda ünlü edebiyatçının kendi fotoğraflarından oluşan “Sabahattin Ali” sergisini açtı.
 

 

PROF. DR. MEHMET BAYHAN

Fotoğraf sanatçısı, akademisyen…
İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık Bölümü’nü bitiren Bayhan, fotoğraf ana sanat dalında “sanatta yeterlilik” unvanını aldı. Türkiye’de ilk fotoğraf bölümünün kurucularındandır. Fotoğraf ana sanat dalında ilk profesör olan Mehmet Bayhan, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin de kurucu dekanıdır. 
Türk fotoğrafına düzenleyici, örgütleyici ve eğitici olarak uzun yıllar hizmet veren ve Türk fotoğrafının yönelimini belirleyen önemli isimlerden birisi olan Mehmet Bayhan; birçok katalog, albüm ve kitap hazırlamış, kişisel sergiler açmış, yurt içinde ve dışında ödüller almıştır (20 ülkede 34 ödül). Prof. Dr. Mehmet Bayhan’ın yayımlanmış 190’a yakın makalesi bulunmaktadır. 
Fotoğraf dünyasının en eski derneği İFSAK’ın başkanlarından olan Prof. Dr. Mehmet Bayhan;  Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nca (FIAP / Federation Internationale de Art Photographique), “ESFIAP”, “AFIAP” ve HonEFIAP unvanlarına değer görülmüş ve yapıtları bu kuruluşun koleksiyonuna alınmıştır. FIAP’ın 1986’da Andorra’da düzenlediği Renkli Baskı Bienali’nde “Özel Ödül” kazanan Prof. Dr. Mehmet Bayhan’a Japonya, Pakistan, Bulgaristan, Avusturya ve Romanya’da fotoğraf kurumları tarafından onur üyelikleri verilmiştir. 
Prof. Dr. Mehmet Bayhan, aynı zamanda Fransa “Chevalier de L’Ordre des Palmes Academiques” nişanı sahibidir.  
 

 

SEVENGÜL SÖNMEZ

Akademisyen, yazar, editör, küratör…
Editörler Platformu kurucu üyelerindendir.
Hacettepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdikten sonra aynı bölümde lisansüstü eğitimini tamamladı. 
Yapı Kredi Yayınları, Koç Üniversitesi Yayınları, Bilgi Üniversitesi Yayınları, Everest Yayınları, Kapı Yayınları, Can Yayınları gibi büyük yayınevlerinde editör, çevirmen, yayına hazırlayan olarak yayıncılık sektörünün pek çok alanında çalıştı. Çok sayıda kitabın editörlüğünü üstlendi. YKY için Sait Faik’in bütün eserlerinin editörlüğünü yaptı. Sabahattin Ali’nin bütün eserlerinin eleştirel basımını YKY Delta serisinden yayımladı. İthaki Yayınları için Kemal Tahir’in yayımlanmamış öykülerini kitaplaştırdı. Everest Yayınları için Melih Cevdet Anday’ın bütün eserlerini ve Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın eserlerinin sadeleştirilmiş basımlarını hazırlıyor.
Sabahattin Ali’nin yaşamöyküsünü fotoğraflarla anlatan “Bir Fotoğraf Camı” (2007), “Fotoğrafını Bekliyorum” (2012) sergilerinin küratörlüğünü yapan Sevengül Sönmez, edebiyat danışmanlığını yürüttüğü Adalar Müzesi için “Adalar, Yazarlar, Şairler, Mitostan Edebiyata” (2011) adlı bir sergi açtı. Diyarbakır Cahit Sıtkı Tarancı, Ziya Gökalp müzelerinin ve Burgazada Sait Faik Abasıyanık Müzesi’nin küratörlüğünü üstlendi. 
Sevengül Sönmez, 2009 – 2015 arasında Bilgi Üniversitesi’nde edebiyat arşivi yöneticiliği yaptı ve Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünde editörlük dersleri verdi. TYB ile Bilgi Üniversitesinin 2012 öğretim yılında başlattığı Yayıncılık Okulu’nun koordinatörlüğü de yapıyor ve bu programda ders veriyor.
 

 

 

MURAT GERMEN

Fotoğraf sanatçısı, eğitimci ve arşivci…
Fulbright burslusu olarak gittiği Massachusetts Institute of Technology’den (MIT) mimarlık yüksek lisans derecesini Amerikan Mimarlar Birliği (AIA) Altın Madalyası ile aldı. 
Türkiye, Amerika, İtalya, Almanya, İngiltere, Meksika, Portekiz, Özbekistan, Yunanistan, Japonya, Rusya, Ukrayna, Polonya, Bulgaristan, İran, Hindistan, Avustralya, Fransa, Kanada, Bahreyn, Kore, Dubai, Çin, İsveç, İsviçre, Mısır gibi ülkeler olmak üzere, seksenin üzerinde kişisel / karma sergiye katkıda bulundu. Sanatçının farklı eserlerine ait 300’ün üzerinde edisyon, yurt içi ve yurt dışındaki kişisel koleksiyonlara ve İstanbul Modern, Proje 4L Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, Torun Çağdaş Sanatlar Merkezi (Polonya), Benetton Vakfı’nın Imago Mundi – İstanbul Codex, Yapı Kredi Kültür Sanat, Müze Evliyagil koleksiyonlarına dâhil edildi.
Fotoğraf, mimarlık, planlama, yeni medya ve sanat konularında birçok basılı / çevrimiçi yayını olan sanatçının eser külliyatı; aşırı kentleşme ve mutenalaştırmanın etkileri, katılımcı vatandaşlık ve kent hakları, yerel kültürlerin belgesel sürdürülebilirliği, insanın doğada neden olduğu tahribat, iklim değişikliği, küresel ısınma, su hakları gibi konulara odaklanıyor. 
Fotoğrafı bir ifade / araştırma aracı olarak kullanan, İstanbul ile Londra’da yaşayan ve çalışan Murat Germen, Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde fotoğraf, sanat ve yeni medya dersleri veriyor.
 

 Bu sayfa 15.3.2019 11:30:39 tarihinde güncellenmiş ve 493 defa ziyaret edilmiştir.

BAŞVURU FORMLARI

Aşağıdaki formları doldurarak istediğiniz konuda bize ulaşabilirsiniz.

IRMAK OKULLARI

  • Cemil Topuzlu Caddesi No:100 Caddebostan P.K. 34728 Kadıköy - ISTANBUL
  • Anaokulu Direk Hat : 0 (530) 173 00 11
  • Telefon : 0 (216) 411 39 23 - 24 - 25
  • Faks : 0 (216) 411 39 26
  • E-Posta : ogrenci.isleri@irmak.k12.tr
  • Yerleşke Planı için tıklayınız